Nie żyje wieloletni lekarz Damasławian

Nie żyje wieloletni lekarz Damasławian

Reklamy

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Wczoraj odszedł znany i szanowany lekarz rodzinny damasławian.
🕯️śp. EUGENIUSZ DEC
Od kilkudziesięciu lat, aż do przejścia na emeryturę służył pomocą swoim pacjentom małym i dużym. Miał 91 lat.

🕯️Za miesiąc minęłoby 20 lat, kiedy w 2004 roku „nasz lekarz” Eugeniusz Dec ustąpił z funkcji kierownika damasławskiej przychodni VENA i opuścił Damasławek.
W 1966 roku Eugeniusz Dec ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie. Staż po studiach młody lekarz odbył w Szpitalu Powiatowym w Drawsku Pomorskim.
Od 1 listopada 1967 rozpoczął roku pracę w ośrodku zdrowia w Damasławku. Pacjentów przyjmowano wówczas w budynku.. Urzędu Gminy, gdyż na piętrze mieścił się ośrodek zdrowia oraz mieszkanie dla lekarza.

W 1973 roku oddano do użytku nowy obiekt przy ul. Długiej 1. Ośrodek Zdrowia w Damasławku wybudowano w części z pieniędzy społeczności damasławskiej gminy.
Jak wspominał mi kiedyś w rozmowie doktor Dec –
„W tym czynie brałem aktywny udział razem z nieżyjącym już Bogdanem Przybylskim, ówczesnym sekretarzem Urzędu Gminy Damasławek”.
Ziemię pod zabudowę ośrodka przekazał Mieczysław Kranc.
W latach 1970-1974 „nasz doktor” trzy razy w tygodniu dojeżdżał na specjalistyczny staż na oddziale wewnętrznym wągrowieckiego szpitala.
Cały czas służąc pomocą damasławianom.
Z dniem 31 marca 2004 r. Eugeniusz Dec odszedł, na emeryturę, a z nim kawałek damasławskiej historii… Lekarz przyznał się mi w rozmowie, że jako emeryt w pełnym znaczeniu tego słowa nareszcie znajdzie trochę czasu na odpoczynek.
Jego pasją była praca w ogrodzie, bowiem lubił wypoczywać na łonie natury. A pierwszą wyprawą, bo kochał podróżować, była wyprawa nad polski Bałtyk, który bardzo pokochał…

„Nasz doktor” spełnił swoje marzenia, a mało tego, zawsze służył ludziom, pacjentom, dopóki pozwoliło mu na to zdrowie, pracując w jednej ze żnińskich przychodni.
Nigdy nie odmówił pomocy, do swoich pacjentów jeździł nawet wieczorem, kiedy go o to poproszono.
Pozostanie w naszej pamięci na zawsze.
Dziękujemy Panie Doktorze! 🖤❤️

Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia🖤

Tekst i fot.
Anka Borczykowska
Gazetawagrowiecka

Gmina Damasławek

dav