XXVII Spotkanie Młodych „Lednica 2000”

XXVII Spotkanie Młodych „Lednica 2000”

Reklamy

Pod hasłem „Idź za Barankiem” już jutro, w sobotę 3 czerwca odbędzie się to ogólnopolskie spotkanie młodych (szczegółowy program poniżej).
  Ojcowie dominikanie przejęli w tym roku od Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP organizację spotkań młodzieży na Polach Lednickich w pobliżu Gniezna.
A od 1 września br. także odpowiedzialność za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich.

LEDNICA, to pomysł i dzieło charyzmatycznego dominikanina ojca Jana Góry.
Jego słowa -„Kocham Was!” towarzyszyły każdemu spotkaniu pod Bramą Rybą. Lednica symbol o.Jana.

„Są cztery osoby, które potrafią stworzyć coś z niczego – Trójca Święta i o. Jan Góra” – taki żart krążył o znanym dominikańskim duszpasterzu.
To człowiek – instytucja, twórca takich inicjatyw jak Lednica, kompleks rekolekcyjny na Jamnej, współorganizator Światowych Dni Młodzieży. 
   Urodził się 8 lutego 1948 r. w Prudniku koło Opola. 
W czasie formacji zakonnej w Krakowie, został skierowany do klasztoru dominikanów w Poznaniu.
Stworzył od podstaw Lednicę, gdzie przyjeżdżały dziesiątki tysięcy młodych z całej Polski.
Przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, śpiew, taniec, modlitwa, drobne pamiątki – cała subkultura to, dzięki Niemu przybliżało zgromadzonych do Boga.
O wbrew pozorom o.Jan Góra wcale nie schlebiał młodym, często karcił, nauczał, mówił jak żyć, miał wielki dar przekonywania ludzi .

🕯️   Ojciec Jan Góra zmarł nagle w poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. Zasłabł przy ołtarzu, w trakcie odprawiania mszy św. w poznańskim klasztorze oo. dominikanów.  Uczestników mszy  zapewniał, że Pan jest blisko, że widzi Jego kształty… podjęta reanimacja nie przyniosła efektu, zmarł niecałą godzinę później. Został pochowany na Polach Lednickich.
fot. Anka Borczykowska i Lednica 2000