Wągrowiec gospodarzem paraolimpijskich zmagań

Wągrowiec gospodarzem paraolimpijskich zmagań

Reklamy

Dzięki współpracy burmistrza miasta Jarosława Berendta z Polskim Komitetem Paraolimpijskim od 18 do 23 czerwca 2023 roku Wągrowiec będzie gospodarzem wydarzenia sportowego pn. „Dis+Abled European Summer Games WĄGROWIEC 2023” .
To Letnie Igrzyska Europejskie Osób Niepełno+Sprawnych finansowanych przez program Erasmus+Sport Unii Europejskiej.
Pierwsze spotkania informacyjno-organizacyjne związane z tym wydarzeniem odbyły się 29 listopada w wągrowieckim ratuszu.
Natomiast za niespełna siedem miesięcy Wągrowiec będzie przez kilka dni europejską stolicą sportu paraolimpijskiego.

Letnie Igrzyska Europejskie Osób Niepełno+Sprawnych Wągrowiec’2023 to w założeniu pomysłodawców innowacyjne zawody sportowe, których głównym celem jest integracja osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.
Mają one zapoczątkować nowy trend w sporcie.
W zawodach planowany jest udział nawet ok. 500 osób, w tym pełno- i niepełnosprawnych sportowców z co najmniej 10 europejskich krajów.
Będą oni wspólnie rywalizować i integrować się podczas takich letnich dyscyplin sportowych, jak:
boccia, siatkówka na siedząco, kręgle, kolarstwo ręczne (handbike), goalball (piłka dźwiękowa niewidomych), pływanie, tenis stołowy, łucznictwo, wyścigi smoczych łodzi i żeglarstwo.

Arenami zmagań sportowców będą hale sportowe, boiska i tereny rekreacyjne na terenie całego Wągrowca.

Oprócz zawodów, w których rywalizować będą między sobą osoby z niepełnosprawnościami, liczne sportowe zmagania będą miały charakter pokazowo-integracyjny, w których będą mogli wziąć udział wągrowczanie, amatorsko uprawiający sport.
Dlatego już dzisiaj organizatorzy Europejskich Igrzysk Letnich zapraszają zainteresowanych wolontariuszy do zgłaszania swojego współudziału w zawodach.
Potrzebni będą także wolontariusze do pomocy w obsłudze poszczególnych zawodów.
„To dla naszego miasta ogromne wyróżnienie, że będzie areną tak ciekawego i wyjątkowego pod każdym względem wydarzenia sportowego. To także ogromna radość dla mnie, bowiem zawsze z zaangażowaniem starałem się wspierać osoby z niepełnosprawnościami i darzyłem je ogromnym szacunkiem, podziwiając ich niezłomność i hart ducha. Wierzę, że uczestnicy tego wydarzenia będą zadowoleni z pobytu w Wągrowcu i wywiozą stąd same dobre wrażenia” – mówi
Jarosław Berendt – Burmistrz Miasta Wągrowca

Podczas dwóch spotkań informacyjno-organizacyjnych pomysłodawcy tego przedsięwzięcia i przedstawiciele Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego –  Romuald Schmidt oraz  Beata Dobak-Urbańska  zapoznali dyrektorów miejskich placówek z ideą Europejskich Igrzysk Letnich DIS+Abled Games oraz omawiali wyzwania związane z organizacją tego wydarzenia.

***
Polski Komitet Paraolimpijski znalazł się w elitarnym gronie beneficjentów programu Erasmus + Sport Unii Europejskiej – „zawody niekomercyjne – Non for profit, europejskie imprezy sportowe”. Erasmus+Sport  jest programem w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu.
Co roku EACEA – Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej otrzymuje kilkaset aplikacji z całej Unii Europejskiej o dofinansowanie różnorodnych działań pro-sportowych. Priorytetem programów Erasmus musi być m.in społeczne włączanie przez sport oraz wzmacnianie wolontariatu.
W najbardziej prestiżowym, trudnym w aplikowaniu konkursie na organizację „Europejskich imprez sportowych Non for profit” Agencja przyznaje co roku zaledwie kilka grantów.