Odszedł wieloletni kapelan strażaków archidiecezji gnieźnieńskiej

Odszedł wieloletni kapelan strażaków archidiecezji gnieźnieńskiej

Reklamy

W  52. roku kapłaństwa zmarł w Wigilię
ks. kan. ZENON RUTKOWSKI .
Dzień wcześniej skończył 76 lat.
Był m.in. diecezjalnym kapelanem strażaków  archidiecezji gnieźnieńskiej i województwa kujawsko-pomorskiego oraz Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu👨‍🚒

Śp. ks. Zenon Rutkowski urodził się 23 grudnia 1946 roku w Gniewkowie.
Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 listopada 1970r. Pracował na kilku placówkach jako wikariusz.

W latach 1974-1976 pełnił posługę wikariuszowską w parafii  Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. Tutaj także uczył religii i zapamiętany został jako świetny katecheta, przyjaciel młodzieży.

W 1983 roku został mianowany proboszczem nowo powstałej w Inowrocławiu  parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Miał wówczas 37 lat i misję stworzenia wspólnoty oraz wybudowania kościoła, co w czasach komunistycznych było zadaniem niełatwym.
Świątynia została konsekrowana w 2003 roku, kiedy też ks. Rutkowski poprosił o zwolnienie z funkcji proboszcza ze względu na problemy ze zdrowiem po ciężkim wypadku drogowym. Duszpasterzował tam przez 20 lat.

Za wieloletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności uhonorowano ks. kanonika starszego brygadiera Zenona Rutkowskiego  statuetką
„Ku Chwale”.
Dwa lata temu świętował złoty jubileusz kapłaństwa.

🖤Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Zenona Rutkowskiego odbędą się w czwartek, 29 grudnia w Inowrocławiu.
O godzinie 11. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej – msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Następnie przejazd do Gniewkowa i ceremonia pogrzebowa na miejscowym cmentarzu.

🖤Tak pięknie żegna Kapłana społeczność małej Suchatówki k/Gniewkowa.

„Spoczywaj w Pokoju Drogi Kapłanie!
…jeszcze trzy dni temu (w  środę) przyjechał do Suchatówki. Siedział przy stole i wspominał swoje korzenie. Tak jakby chciał pożegnać się z wioską, w której jak zawsze nam mówił były Jego korzenie. Tak jakby przyjechał pożegnać się z nami. To trzy dni temu po raz ostatni spojrzał na kaplicę, w której przez 8 ostatnich lat głosił nam Słowo Boże. To tu w lesie zabranym później na poligon mieszkali jego dziadkowie. Stąd pochodzili jego przodkowie.
Dziś w wigilię Bożego Narodzenia odszedł do Domu Pana ks. kanonik Zenon Rutkowski. Skromny kapłan, budowniczy, kapłan tak bardzo związany z naszą wioską. Kapłan, któremu życie nie szczędziło „kolców”. Oddany służbie Bogu i drugiemu człowiekowi.
Dokładnie 24 grudnia 2011 roku, dokładnie w Pasterkę przyjechał do Suchatówki „tylko na zastępstwo”, „tylko pomóc” , odprawił Pasterkę i ….został z nami na kolejne 8 lat. Był z nami w każdą niedzielę i święta, chrzcił dzieci, niósł Najświętszy Sakrament przez nasza wioskę w Boże Ciało… Uczestniczył też w społecznym życiu Suchatówki, biorąc udział w naszych festynach i uroczystościach. Był z  nami, nie tylko głosząc nam Słowo Boże, ale nierzadko w twardych i odważnych słowach, upominał nas, prostował nasze „moralne kręgosłupy”. Był wielkim orędownikiem i duchowym twórcą naszych zjazdów „Stąd nasze Korzenie” bo przecież właśnie tu w Suchatówce, pozostają Jego korzenie. Był wielkim orędownikiem Życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Najdroższy Kapłanie, niech Dobry Bóg da Tobie Życie Wieczne. Na zawsze pozostajesz w naszej pamięci.
Spoczywaj w Pokoju! „