Kapliczka przydrożna już zyskała nowy blask

Kapliczka przydrożna już zyskała nowy blask

Reklamy

❣️
Dokładniej mówiąc to figura Serca Jezusowego z 1889 roku. Stoi na skraju wioski, tzw.Turskie Huby czyli Turzy Gmina Damasławek i Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Damasławku
Była bardzo zniszczona, więc wiosną tego roku sołtys Turzy pani Małgorzata Michalska postanowiła, że trzeba by ten wioskowy świątek odnowić.
Okazało się jednak, że to nie taka prosta sprawa.. Figura Serca Jezusowego jest wpisana w rejestrze zabytków ruchomych i musi być odnawiana pod nadzorem konserwatora.
Po znalezieniu konserwatora i napisaniu przez niego programu udało się pani sołtys otrzymać pozwolenie od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków na odnowienie tej figury.
I jak mówi :
„Niestety kosztorys ,który mam załączony pokazuje, że nie mamy takich środków jako wieś Turza.
Dlatego mam propozycję, aby zrobić zbiórkę wśród mieszkańców wsi oraz parafii. Może uda się nam pozyskać sponsorów czy ofiarodawców…”
Bowiem według wyliczeń konserwatorskich renowacja ma kosztować 35 tys.złotych.
❣️
Figura Serca Pana Jezusa wreszcie wróciła na swoje miejsce – pięknie odnowiona po wielu perypetiach i przeciwnościach oraz dzięki ofiarności mieszkańców Turzy oraz jej sympatyków .
Jak informuje Pani sołtys Małgorzata Michalska –
„Serdecznie dziękuję panom: Januszowi Nowakowi, Ryszardowi i Marcinowi Jedlińskim, którzy włożyli dużo pracy i trudu oraz dokładności, wręcz „koronkowej roboty”, abyśmy mogli podziwiać pięknie odrestaurowany cokół i stojącą na nim figurę Serca Pana Jezusa.
Mam nadzieję, że teraz z wielką ochotą będzie odprawiane nabożeństwo majowe „.
Uroczystość poświęcenia odnowionej figury ma odbyć się 20 maja o godz.19.
Na to wydarzenie oraz wspólną modlitwę zaprasza społeczność Turzy.

fot.
Anka Borczykowska(przed odnowieniem)
Małgorzata Michalska (po odnowieniu)

Dodaj komentarz