Mamy znak dziedzictwa europejskiego!

Mamy znak dziedzictwa europejskiego!

Reklamy

Oficjalna ceremonia wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego odbyła się dzisiaj 17 kwietnia w Antwerpii(Belgia).
Kilka dni temu Gmina Wągrowiec poinformowała o tym prestiżowym dla nas wyróżnieniu 🌟
Cysterski krajobraz klasztorny Łekno-Wągrowiec dołączył do sześciu innych polskich ośrodków, które mogą się poszczycić tym wyróżnieniem.

Decyzją Komisji Europejskiej Znak przyznano 17 krajobrazom pocysterskim z pięciu krajów europejskich, które uczestniczą w projekcie Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę.
Polskę w projekcie reprezentuje Gmina Wągrowiec i miasto Wągrowiec. Wyzwala energię – oficjalny profil miasta a koordynatorem działań jest Muzeum Regionalne w Wągrowcu .
Znak Dziedzictwa Europejskiego w ramach międzynarodowej sieci współpracy „Cisterscapes – krajobrazy łączące Europę”, symbolicznie odebrały i w uroczystości uczestniczyły osoby zaangażowane w realizację projektu: koordynator Małgorzata Kranc-Rybczyńska – dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Marcin Moeglich- historyk, Danuta Karczewska – dyrektor SP im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu oraz Kamila Kłos pracownik UG Wągrowiec.

Po pięciu latach intensywnej współpracy z międzynarodowymi partnerami, działania zostały docenione i nagrodzone. Przyznając Znak, Komisja Europejska potwierdza wybitną rolę cystersów w integracji europejskiej. Dostrzega wyjątkową inicjatywę o przyszłościowym potencjale w nowoczesnej sieci Cisterscapes.
W rezultacie obszary z zachowanymi elementami krajobrazu cysterskiego zyskują zasłużone międzynarodowe uznanie jako najważniejsze obiekty europejskiego dziedzictwa.

Szczegóły na stronie: https://culture.ec.europa.eu/cultural-heritage/initiatives-and-success-stories/european-heritage-label

Możemy być bardzo dumni z tak prestiżowego wyróżnienia 🌟

fot.Gm.Wągrowiec