Mieścisko – młodzi podróżnicy w trosce o ptaki

Mieścisko – młodzi podróżnicy w trosce o ptaki

Reklamy


W ubiegłą sobotę członkowie Klub Młodego Podróżnika Mieścisko, który działa przy Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Mieścisku uczestniczyli w „NOCY SÓW” zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich Bracholin.
Jednym z zadań było wykonanie budki lęgowej.
Wtedy to, zrodził się pomysł, żeby wspólnie je zawiesić, a w tej sprawie młodym pasjonatom mógł pomóc tylko Hubert Czarnecki, obrączkarz z Rościnna.
Jak informuje opiekunka Młodych Podróżników Irmina Pawłowska : „Wybraliśmy las w Gołaszewie w Miasto i Gmina Mieścisko . Jest tam cicho, z dala od głównych dróg.
Uzyskaliśmy też zgodę tamtejszego leśniczego Grzegorza Różańskiego.
I tak to, dziś o godz.9. spotkaliśmy się wszyscy – dzieci z KMP, rodzice oraz pan Hubert.”
Rodzice jednego z uczniów, Państwo Krzyśko, ugościli wszystkich i użyczyli również swojego warsztatu. Wszystkie budki zostały przerobione, a zadanie to, wraz z panem Hubertem wykonali chętni tatusiowie n Klubowiczów.
” Każdej budce wymieniono tylną ścianę na ruchomą. Dzięki temu, będzie można je zwiesić i w dogodny sposób zaobrączkować młode ptaki, które mamy nadzieję wylęgną się w naszych budkach.
Łatwiej je będzie też oczyścić przed kolejnym sezonem lęgowym.”- wyjaśnia Pani Irmina.
Po przerobieniu budek wszyscy udali się na blisko trzykilometrowy spacer do lasu.
Każda budka otrzymała swój numer przypisany do konkretnego dziecka. Zostały one zawieszone w dużych odstępach od siebie. Młodzi podróżnicy mają nadzieję , że zamieszkają w nich sikory.
Na koniec wyprawy pan Hubert przekazał dzieciom pamiątkowe przypinki i wszyscy umówili się na spotkanie za około dwa miesiące.
„Mamy poczucie, że wykonaliśmy dobry i pożyteczny uczynek dla ptaków.” – podkreślają zgodnie młodzi ludzie.

Gratulujemy pomysłu i zaangażowania 💚

fot. Irmina Pawłowska