Młodzież pamięta o wielkim rodaku, Patronie Szkoły

Młodzież pamięta o wielkim rodaku, Patronie Szkoły

Reklamy

13 grudnia br. to dla Zespół Szkół Nr 1 w Wągrowcu dzień szczególny i wyjątkowy, to Dzień Patrona Szkoły Stanisława Mikołajczyka, wybitnego polityka, premiera RP na uchodźstwie i ministra rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej.

Święto Patrona pozwala młodym ludziom zastanowić się nad pojęciami patriotyzmu i wolności, o które Stanisław Mikołajczyk walczył słowem i czynem przez całe życie.
Patriotyzm Patrona wągrowieckiej placówki szedł w parze z mądrością polityczną, a niezłomność charakteru – z rozwagą i pragmatyzmem.

Dyrektor szkoły Zbigniew Smoliński wprowadził wszystkich w nastrój tej podniosłej i niecodziennej uroczystości, przybliżając życie i działalność Stanisława Mikołajczyka.

Na uroczystość Dnia Patrona przybył Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, który pogratulował i podziękował osobom występującym w akademii.
Starosta przekazał uczniom przesłanie Stanisława Mikołajczyka: ,,Młodzi ludzie myślcie o nauce, bo Polska potrzebuje ludzi wykształconych i przygotowanych do życia i pracy”.
Życzył także młodzieży, aby wykorzystała wszelkie możliwości do zdobywania wiedzy i umiejętności.

Wyniki Szkolnego Konkursu o Życiu i działalności Stanisława Mikołajczyka ogłosiła Beata Borowiec.

🥇 I miejsce zajął WOJCIECH TYLL , uczeń klasy 5Tl5,
🥈II miejsce zdobył TOBIASZ STASIEWICZ z klasy 2 Tl1,
🥉 III miejsce otrzymał GABRIEL KRENKE , uczeń klasy 2 Tm.

Po części oficjalnej oraz złożeniu wiązanki kwiatów przez przedstawicieli klasy 3Tl pod pomnikiem patrona, nastąpiła część artystyczna. Młodzież zabrała zgromadzonych na uroczystości w historyczną podróż śladami Patrona Szkoły, na nowo odkrywając i przybliżając jego sylwetkę. Uczniowie odegrali sceny ukazujące trudne losy Stanisława Mikołajczyka, który żył w czasach, kiedy trzeba było walczyć o wolną Polskę i nie wahał się dla tego celu narażać życia.
Z grona wielkopolskich polityków całego XX wieku był osobą najbardziej aktywną, która najwięcej uczyniła dla Polski.
Kochał Polskę i pragnął, żeby była wolna. Zmuszony do emigracji – nawet z daleka próbował walczyć o wolny kraj.
Uczniowie wzbogacili uroczystość deklamacją utworów literackich, w atmosferze zadumy i refleksji.

Występ uczniów uświetnił Chór GigaVoc pod kierunkiem Lucyny Walewskiej- Jastrząbek. Występ młodych artystów był piękną i wzruszającą lekcją patriotyzmu.

Uroczystość Dnia Patrona Stanisława Mikołajczyka przygotowały klasy 2 Ti i 2 Tm oraz nauczyciele – Magdalena Wekwert, Ewa Nogalska oraz Piotr Nogalski.
Pałuckie stroje ludowe uszyły Marzena Smolińska i Małgorzata Pawlak.
Pamiątkowe zdjęcia wykonały uczennice klasy II Tf, pod opieką Pauliny Pankowskiej.

„Niech pamięć o dokonaniach Stanisława Mikołajczyka wzmocni w nas wiarę w lepszą przyszłość Polski i utrwali na zawsze wśród nas wierność wierze swoich ojców i tradycję narodu”- deklarują młodzi ludzie z wągrowieckiej placówki.

Za pamięć o Patronie, kultywowanie tradycji wolnościowych i patriotyzm Uczniom ZS nr 1 w Wągrowcu
BARDZO DZIĘKUJEMY ❣️-
Gazetawagrowiecka