Błogosławiona Karolino, miej w opiece naszą młodzież

Błogosławiona Karolino, miej w opiece naszą młodzież

Reklamy

Pierwsze Dekanalne Spotkanie  Młodzieży odbyło się w Damasławku.
To właśnie w damasławskiej świątyni Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Damasławku znajdują się relikwie  błogosławionej kościoła katolickiego – Karoliny Kózkówny.
Spotkanie zorganizowano w święto patronalne błogosławionej, czyli 18 listopada. Młodzi ludzie nie zawiedli i tym razem. Przybyli tłumnie ze swoimi duszpasterzami  i katechetami niemal z wszystkich parafii dekanatu damasławskiego.
Był to swoisty dzień skupienia z patronką młodzieży. Spotkanie rozpoczęło się niezwykłym  przedstawieniem teatralnym, przygotowanym przez
Annę Kasperkowiak polonistkę i katechetkę Żanetę Mosiek, ukazującym życie i męczeńską śmierć błogosławionej, w wykonaniu  uczniów Zespół Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku  
Następnie wysłuchano wzruszającego świadectwa Dariusza Stemplewskiego, byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej, nawróconego z alkoholizmu i innych nałogów.
Po tej niezwykłej  katechezie nastąpiła uroczysta  adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której bardzo wielu młodych ludzi skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem uroczystości była celebrowana przez wszystkich kapłanów,   uroczysta Eucharystia.
Mszy św.  przewodniczył
ks. Mariusz Orlikowski – dekanalny duszpasterz młodzieży.  Po zakończonym nabożeństwie, na zewnątrz kościoła, nastąpiło  jeszcze jeden, jakże wymowne wydarzenie. Nieopodal wejścia do świątyni dokonano symbolicznego posadzenia  drzewka gruszy. Tym wydarzeniem nawiązano do beatyfikacji Karoliny Kózkówny w 1987 roku, po której to do poszczególnych diecezji rozdano sadzonki gruszy, które wykonano z sadzonek wychodowanych z gałązek ponad dwustuletniej gruszy, pod którą błogosławiona ewangelizowała swoich rówieśników przy swoim rodzinnym dom we wsi Wał – Ruda.
Po uroczystościach wszyscy spotkali się w GOK Damasławek  na pysznej grochówce. W sobotnim spotkaniu uczestniczyło ok. 250 osób.
fot. M.Z. Kowalczewscy