Spotkanie absolwentów nieistniejącej szkoły

Spotkanie absolwentów nieistniejącej szkoły

Reklamy

Wieś Rybowo w gminie Gołańcz  już w 1875 roku miała czteroklasową szkołę, która później została szkołą siedmioklasową, a po kolejnych reformach  przestała działać w latach 90. XX w.   Budynek  w którym mieściła się szkoła stoi nadal, ale oglądać  go można tylko z zewnątrz, ponieważ dawne klasy zostały zamienione na mieszkania socjalne.                            
    Mimo, że szkoła nie istnieje grupa byłych uczniów postanowiła zorganizować  w  2016 roku  spotkanie   dla absolwentów szkoły urodzonych w 1948 roku.  Odbyło się ono w Gospodarstwie Rybacko Agroturystycznym  Państwa  Violetty i Sławomira Winieckich, a uczestniczyło w nim 15 osób.  Niestety nie żył już wtedy żaden  z  nauczycieli z tamtych lat.  Pamięć o nich  uczestnicy spotkania uczcili  złożeniem  kwiatów i zapaleniem zniczy na Ich  grobach w Gołańczy i Wągrowcu. 
    Pierwsze spotkanie przebiegło w tak bardzo przyjaznej atmosferze, że  grupa postanowiła spotkać się za rok w tym samym miejscu. A w rezultacie okazało się, że spotyka się co roku, w ostatni weekend sierpnia.
  W minioną sobotę, na ósme już spotkanie,  do Rybowa dojechało 11 osób.
Był tradycyjny coroczny obiad, jak przystało na Rybowo  składający się z pysznej zupy rybnej  oraz  świetnego smażonego karpia z ziemniakami i surówką. Po obiedzie , jak co roku spacer, niestety skrócony przez nadchodzący deszcz.

Po czym podano  tort  dedykowany  tym, którzy już skończyli w tym roku lub skończą 75 lat. Nie obyło się oczywiści bez „ Sto lat” dla jubilatów. Ze względu na pogodę, nie rozpalono w tym roku ogniska, ale kiełbaski były podane.  Rozmowom oraz  śmiechom  nie było końca i trwały do późnych godzin. Żegnano się serdecznie z życzeniami  pomyślności i  „ Do zobaczenia za rok”.

tekst i fot.
Zofia Zawol