Siostry Szarytki odchodzą z Wągrowca!

Siostry Szarytki odchodzą z Wągrowca!

Reklamy

Po blisko 160.letniej posłudze i oddaniu mieszkańcom swojej pomocy, otwartych serc siostry ze Zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo „szarytki” opuszczają Wągrowiec. Dom zakonny zostaje zamknięty.
Zgromadzenie kończy swoją misję w Wągrowcu już w najbliższych tygodniach.
Na tą chwilę mieszkają tu jeszcze dwie zakonnice -Teresa Matyjaszczyk i Teresa Grabowska. Trzecia z sióstr została przeniesiona do innej placówki już wcześniej.

Dziś z zakonnicami spotkał się burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt,  który w podziękowaniu uhonorował Zgromadzenie statuetką Jakuba Wujka.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego à Paolo przez lata służyło najuboższym mieszkańcom naszego miasta, prowadząc działalność charytatywną, zbiórki żywności i odwiedzając potrzebujących.
Nawet w czasie pandemii covid!
Siostry w Wągrowcu w czasie epidemii służyły ubogim, ale z uwzględnieniem przepisów kościelnych i państwowych.
Codziennie wydawały posiłki w punkcie, a leżącym zanosiły je do domu.
Szyły maseczki, angażując w to też osoby świeckie. Dzieci miały katechezę przez internet.
Do Jakubowego Grodu siostry szarytki sprowadził ks. Niward Musolff. Przez wiele lat zakonnice prowadziły Dom Sierot oraz opiekowały się chorymi, pomagały  w wągrowieckim szpitalu.
Siostry Zgromadzenia pomagały też w pierwszych latach działalności wągrowieckiego Hospicjum.
Dbały także o rozwój duchowy chorych, a także w ostatnich latach w ramach katechezy – uczniów wągrowieckich szkół.

„Współczucie, dobro i życzliwość, jakich przez te wszystkie lata doświadczali wągrowczanie dzięki działalności sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paolo, to wartości, których nie da się zmierzyć żadną miarą, a jednak bezcenne.” – podkreślił burmistrz K. Berendt.
” Nie mam najmniejszej wątpliwości, że dzięki działalności sióstr życie wielu wągrowczan było piękniejsze, bardziej kolorowe i za to należą im się najwyższe słowa uznania” –dodał włodarz miasta.
Oficjalne pożegnanie sióstr z Wągrowcem nastąpi w najbliższą niedzielę podczas mszy św. w parafii pw. św. Jakuba Apostoła (fara) o godz. 11.