Historyczna Zmiana w Gnieźnieńskim seminarium

Historyczna Zmiana w Gnieźnieńskim seminarium

Reklamy


HISTORYCZNA ZMIANA W GNIEŹNIEŃSKIM SEMINARIUM
„Seminarium w Gnieźnie nie przestaje istnieć ” – podkreślił  abp Wojciech Polak Prymas Polski w liście jaki opublikowany został w ubiegłą sobotę.
Teoretycznie nie, praktycznie, jednak w liczącej ponad 420 lat historii gnieźnieńskiego seminarium już nie będzie alumnów i kleryków.
Powodem zmiany jest niewielka liczba kandydatów do kapłaństwa.
W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie przygotowuje się do kapłaństwa zaledwie 16 kleryków(na 6 roczników formacji. Na roku III nie ma alumnów ).
W najbliższą niedzielę świecenia diakonatu przyjmie tylko dwóch kleryków.

„Formacja seminaryjna musi być przeżywana we wspólnocie, nie w pojedynkę. Malejąca liczba alumnów sprawia, że wspólnoty seminaryjne są coraz mniej liczne stąd konieczność łączenia sił” – wyjaśnił abp Wojciech Polak w rozmowie z dziennikarzami, podkreślając jednocześnie, że zmiana miejsca formacji kleryków nie oznacza likwidacji seminarium duchownego w Gnieźnie.
Metropolita gnieźnieński poinformował również, że
wykładowcy gnieźnieńskiego PWSD również będą zaangażowani w proces formacyjny w seminarium w Poznaniu.
Pytany o przeznaczenie budynku seminarium Prymas Polski wyjaśnił, że w części będzie on nadal pozostawiony do dyspozycji wspólnoty seminaryjnej, w większości jednak ma służyć działalności powołaniowej.

„Pragnę poinformować, iż podjąłem decyzję, aby od nowego roku akademickiego 2023/2024 seminarzyści naszej prymasowskiej archidiecezji odbywali formację wspólnie z klerykami diecezji bydgoskiej i kaliskiej oraz archidiecezji poznańskiej w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu – przekazał Prymas.

Poniżej publikujemy pełną teść listu abp Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski
źródło :archidiecezja.pl