Ołtarz z niemczyńskiego sanktuarium pod opieką konserwatorów

Ołtarz z niemczyńskiego sanktuarium pod opieką konserwatorów

Reklamy

Pierwsze, chyba najtrudniejsze prace konserwatorskie już wykonane. Niemczyński świątek trafił pod opiekę Kannenberg – Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki  
  Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczynie jest bowiem beneficjentem dofinansowania ze środków Funduszu Leśnego tzw. „DREWNO JEST Z LASU „.
W ramach działań promocyjnych wyremontowany zostanie ołtarz główny, który jest wykonany z drewna naturalnego.  W styczniu br. ołtarz został zdemontowany i przewieziony do renowacji do Torunia.
Zobaczcie jak konserwatorom udało się już odrestaurować obraz.
Jak informuje Klaudia Kannenberg- konserwator dzieł sztuki: „W naszej pracowni ostatnio czyściliśmy  ponad 100.letni obraz. Było bardzo dużo pracy. Werniks i zabrudzenia opornie schodziły, ale daliśmy radę – stworzyliśmy mała pracownię chemiczną i zabrudzenia zeszły” .
Jak postępują dalsze prace renowacyjne ołtarza z niemczyńskiego sanktuarium będziemy informować na bieżąco.

Kościół katolicki w Niemczynie, drewniany obiekt ufundowała w 1709 roku dziedziczka Stępuchowa p. Czarnkowska.
W 1779 r.odrestaurowała go Zofia z Czarnkowskich Radzewska. Kościół był ubezpieczony tzw.ogniowym, stąd znane jest wyposażenie świątyni.
Ołtarz główny wyglądał zupełnie inaczej niż tenwłaśnie zabrany do renowacji.
Po pożarze kościoła w 1888 r. społeczność niemczyńska oraz parafii Kozielsko poczyniła zbiórkę na odbudowę świątyni. Obecny obraz w ołtarzu głównym został wykonany najprawdopodobniej w 1898 r. Równo sto lat późnej ramy i stół ołtarzowy odmalował J.Danielski.

fot. z demontażu ołtarza Anka Borczykowska
zdjęcia renowacji K.Kannenberg