Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…

Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…

Reklamy

💼✒️📚 

…czyli zjazd absolwentów roku 1983 Zbiorczej Szkoły Gminnej w Damasławku .
W sobotni wieczór, na damasławski rynek, zajechały samochody z całej Wielkopolski i niemal… połowy Europy. Powodem tego oblężenia stał się zjazd klasowy absolwentów rocznika 1983 Zbiorczej Szkoły Gminnej w Damasławku.  Wówczas imieniem patrona gen. Karola Świerczewskiego.
   Zjazd zorganizowano z okazji jubileuszu 40-lecia ukończenia edukacji w tejże placówce. Tegoroczni jubilaci to głównie mieszkańcy gminy Damasławek i sąsiednich wsi gminy Janowiec Wlkp. urodzeni w roku 1968.
Po uroczystym powitaniu gości i symbolicznym toaście za zdrowie jubilatów rozpoczął się wieczór pełen magii wspomnień, humoru i dobrej zabawy.
Nie mogło obyć bez  sprawdzenia obecności obydwu klas „A” i „B”,wg zapisów z archiwalnych dzienników lekcyjnych, które zachowały się z tamtych czasów.
Jak się okazało niemal wszyscy pamiętali kolejność nazwisk w swoich klasach i swoje „dziennikowe” numery. Organizatorzy zadbali także o niezłą dawkę wspomnień i wzruszeń.
  W zaprezentowanym pokazie multimedialnym przedstawiono fotografie przedszkolne, klasowe oraz te ze wspólnych wyjazdów i wycieczek szkolnych. Można było zobaczyć także ówczesne podręczniki, a nawet zapisy z autentycznych uczniowskich zeszytów. Było wspólne recytowanie szkolnych wierszy i czytanek. Nie obyło się też bez medialnych pozdrowień od nieobecnych nauczycieli oraz koleżanek i kolegów, których losy zawiodły w najróżniejsze, często odległe strony świata. Były pozdrowienia z Los Angeles w USA i  Niemiec.
Nie zabrakło także wspomnienia zmarłych koleżanek i kolegów, którym niestety nie dane było doczekać jubileuszu. Zaprezentowane zostały medialnie miejsca ich spoczynku, zaś w dniu uroczystości na grobach zmarłych złożono symboliczne kwiaty i zapłonęły  znicze.
Wieczór upłynął w niesamowitej atmosferze. Niewątpliwie świetności uroczystości dodała obecność honorowych gości – zaproszonych nauczycieli, wśród których znalazły się panie: Maria Szopińska ówczesna dyrektor ZSG w Damasławku i zarazem wychowawczyni klasy „A”, a także Elżbieta Kamieniecka polonistka i nauczycielka wychowania muzycznego oraz wieloletnia nauczycielka historii w damsławskiej „zbiorczej” pani Jolanta Dekowska.
Nauczycielki zostały obdarowane bukietami kwiatów i gorącymi podziękowaniami za trud nauczania i wychowanie. Na ich cześć, pośród owacji na stojąco, popłynęło w damasławski rynek chóralne „STO LAT!” a potem moc uścisków i życzeń.
Spotkanie zakończyło się późną nocą, a rozentuzjazmowani uczestnicy na pożegnanie deklarowali jednogłośnie: „spotykajmy się częściej!  A samozwańczy komitet organizacyjny niech już się zabiera do pracy, wszak kolejny jubileusz już za 5 lat!”.
Zjazd przygotował zespół byłych absolwentów w składzie: Aurelia Paleń, Mariola Czelna, Małgorzata Chosińska, no i ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem…
Jarek Kotwica

zdjęcia pochodzą od uczestników zjazdu klasowego 😁