Projekt do „Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023” z gminy Gołańcz

Projekt do „Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023” z gminy Gołańcz

Reklamy

Uczennice Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Panigrodzu ADRIANNA KALKA i KAROLINA KOPCZYŃSKA wraz z opiekunką panią MAGDALENĄ OLENDER przygotowały i promowały Projekt do Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023. Dziś spotkał się z nimi Burmistrz Miasto i Gmina Gołańcz   Mieczysław Durski oraz wiceburmistrz – Sekretarz Gminy Urszula Wierzbicka.
Uczennice wyszukały niezwykłą postać z gminy Kcynia.
„Ismar Boas – lekarz, Żyd, bohater” – to projekt, który opracowały.
Zgodnie z tegorocznym tematem –
„Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”.

⭐Prof. Ismar Boas urodził się w Kcyni.
Był wybitnym lekarzem, pierwszym gastroenterologiem. Jego dokonania w tej specjalizacji są tak znaczące, że do dziś za pomocą punktu Boasa diagnozuje się chorobę wrzodową żołądka, a Niemieckie Stowarzyszenie Gastroenterologii przyznaje nagrodę i medal imienia Ismara Boasa za osiągnięcia w gastroenterologii.
Rozwijający się na nazizm i obecny na przełomie XIX i XX wieku antysemityzm, spowodowały, że dokonania wybitnego lekarza zostały wymazane z historii, a sam Boas nie mógł dalej pracować. Fizycznie nigdy nie był w gettcie, ale trwał w getcie mentalnym. Ostatecznie w akcie protestu, ale też by zakończyć życie z honorem, popełnił samobójstwo.

Cały Projekt do Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023
autorstwa Adrianny Kalki i Karoliny Kopczyńskiej przygotowany pod opieką Magdaleny Olender możecie przeczytać tutaj 👇 https://sites.google.com/view/ismarboas/strona-g%C5%82%C3%B3wna.

Autorki projektu wraz z opiekunką dziękują JACKOWI MAĆKOWSKIEMU ,
zaprzyjaźnionemu historykowi z Kcyni, za inspirację, wskazówki i cierpliwość.

„Niech ta strona będzie pomnikiem upamiętniającym naszego krajana, znanego i cenionego naukowca światowej sławy, który jest zapomniany na naszym terenie.” – podkreślają uczennice.