Odeszła twórczyni szkolnictwa specjalnego w Wągrowcu

Odeszła twórczyni szkolnictwa specjalnego w Wągrowcu

Reklamy

W poniedziałek 19 grudnia br zmarła TERESA BANASZAK wybitna pedagog, przyjaciel dzieci, zwłaszcza tych niepełnosprawnych.
Inspektor Oświaty i Wychowania Powiatu Wągrowieckiego w latach 1963-1984.
Z jej inicjatywy przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wągrowcu, we wrześniu 1965 roku utworzono pierwszą klasę specjalną. Miała 86 lat.

O wspomnienia poprosiliśmy byłą dyrektor(w latach 2007 – 2017) Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wągrowcu panią Barbarę Balcerzak.

„Z wielkim smutkiem i żalem przyjęłam wiadomość o śmierci naszej Dyrektor,  Pani Teresie Banaszak.
Piszę w imieniu własnym oraz jak myślę, w imieniu Nas Wszystkich Korczakowców ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka  w Wągrowcu.
Jestem już jedynym pracownikiem SOSW (poza pracownikami emerytowanymi), który współpracował i pamięta śp. Teresę Banaszak.
Dlatego podjęłam się sporządzenia tej informacji i garści wspomnień. Pani Teresa Banaszak pełniła funkcję dyrektora SOSW tylko jeden rok szkolny – 1984/1985.
Ośrodek powstał dokładnie 1 sierpnia 1984r. Był to jednak rok strategiczny, na pewno bardzo znaczący i trudny.
Pani Teresa tworzyła nasz Ośrodek od podstaw, decydowała o jego organizacji, wzięła na siebie bardzo trudne zadanie.
Zawsze w naszej pamięci była, jest i będzie tym Pierwszym Dyrektorem. Osobiście wspominam Ją jako elegancką, miłą kobietę, uśmiechniętą i otwartą na rozmowę.
To właśnie do Pani Dyrektor trafiłam jako studentka pedagogiki na praktyki do Ośrodka w marcu 1985r. W krótce po tym rozpoczęłam tu pracę.
W 2009r. nasz Ośrodek obchodził Jubileusz 25. lecia istnienia. Z tej uroczystości mamy pamiątkowe zdjęcia z udziałem wszystkich trzech byłych ( na tamtą chwilę Dyrektorów ).

Przesyłam w załączeniu skan zdjęcia. Przesyłam również skan zdjęcia  artykułu z Głosu Wągrowieckiego, który z tej uroczystości napisał Pan Jerzy Mianowski, również Dyrektor obecny na zdjęciu. Przesyłam też odszukaną kartę z kroniki szkolnej z 1984r. Jest na niej notatka z początku roku szkolnego 1984/85, mówiąca o pierwszych dnia organizacji SOSW.

Z poszanowaniem –
Barbara Balcerzak – była Dyrektor SOSW w latach 2007 – 2017
Obecnie – wychowawca grupy wychowawczej w SOSW.”

🖤Pogrzeb Pani Teresy Banaszak odbędzie się w czwartek, 29 grudnia 2022 r. w Poznaniu.
Odprowadzenie Zmarłej nastąpi z kaplicy cmentarza Junikowo o godz.14.30

Najbliższym, Rodzinie, Przyjaciołom
śp. TERESY BANASZAK składamy wyrazy najgłębszego współczucia 🖤