Pół wieku profesji zakonnej

Pół wieku profesji zakonnej

Reklamy


W parafii pw. Św. Mikołaja w Skokach odbyła się wzruszająca uroczystość. Została odprawiona Jubileuszowa msza św. z okazji 50-lecia Profesji Zakonnej S.M. KLARY PRZYKUCKIEJ.
To Elżbietanka, która pochodzi ze Skoków.
Siostra Klara Przykucka urodziła się 27 lutego 1952 roku w Skokach. Na chrzcie św.otrzymała imię Maria. Pochodzi ze znanej skockiej rodziny, z której wywodzi się również biskup Marian Przykucki.
Klara Maria ukończyła szkołę podstawową w Skokach, następnie Zasadniczą Szkołę Zawodową w Wągrowcu. Zdobywając zawód… tokarza. Jednak to nie były marzenia o pracy w tym zawodzie. Bardzo pociągała młodą wówczas dziewczynę posługa zakonnic. Tak więc w 1971 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Poznaniu,otrzymując imię Klara. Tam uzupełniła wykształcenie i po przebytym postulacie i  nowicjacie była katechetką w parafii w Poznaniu, a następnie w Zbąszynie. Śluby wieczyste złożyła w 1978 roku i pełniła posługę w Strzelnie. Przez dwadzieścia lat siostra Klara Przykucka pracowała w Rzymie, skąd wróciła w 2005 roku. Podjęła pracę w kurii gnieźnieńskiej, a następnie w rezydencji biskupów poznańskich.  Następnie prowadziła dom starszych sióstr w Sierakowie. Kiedy upłynęła kadencja, skierowano s. Klarę do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim. W tym miejscu, jak sama zakonnica przyznaje, przyszło jej świętować ten piękny jubileusz, a teraz także wśród najbliższych w rodzinnych Skokach.
fot. archiwum Parafia pw. św. Mikołaja w Skokach
informacje o a. Klarze pochodzą z albumu wydanego z okazji 650 lecia parafii