Damasławek w czasach PRL-u

Damasławek w czasach PRL-u

Reklamy

Od września uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Sylwii Sturmy oraz pana Macieja Danieluka biorą udział w projekcie edukacyjnym pt. “Damasławek w czasach PRL-u”.

W ramach tego projektu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszą historią Damasławka oraz spotykali się z mieszkańcami gminy, aby dowiedzieć się, jak wyglądał Damasławek oraz co się w nim działo po zakończeniu II wojny światowej.

W ramach projektu, dzięki wykorzystaniu sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości”, uczniowie nagrali ponad 8 godzin wywiadów z ludźmi pamiętającymi tamte czasy.

Powstał także film dokumentalny “Damasławek w czasach PRL-u”, który swoją premierę będzie miał 28 maja podczas festynu organizowanego wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Pasja poszukiwań spowodowała, że uczniom udało się dotrzeć do kronik szkolnych oraz gminnych i na ich podstawie nagrano i przygotowano serię podcastów “Damasławskie Kroniki Dźwiękowe – ocalić od zapomnienia.” Podcastów tych będzie można posłuchać w serwisie Youtube oraz na Spotify już po festynie.

W trakcie prac projektowych uczniowie mieli możliwość nie tylko zapoznać się z historią naszej miejscowości, ale także nabyć umiejętności, które przydadzą im się w późniejszym życiu. Oprócz zdarzeń historycznych mieli oni możliwość porozmawiać na temat praw autorskich, poznać sposób montażu filmów oraz sprawdzić się w roli prowadzących wywiady oraz nagrywających podcasty. 

Ukoronowaniem tego projektu będzie festyn przygotowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, na którym przewidziano mnóstwo atrakcji.

Mieszkańcy gminy będa mogli skorzystać z kina i obejrzeć premierowy pokaz filmu, spotkać się w bufecie przy przekąskach z minionej epoki, podziwiać fotografie archiwalne oraz wystawę pamiątek i zabawek z czasów PRL-u. W ramach tego festynu przewidziano także możliwość obejrzenia Damasławka z okien niezapomnianego “ogórka”, czyli najbardziej charakterystycznego autobusu z tamtych czasów. Miłośnicy motoryzacji będą mogli obejrzeć samochody produkowane w  epoce Polski Ludowej, a najmłodsi w tym samym czasie będą mogli pograć w gry i zabawy, w jakie bawili się ich rodzice lub dziadkowie. 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na to niepowtarzalne spotkanie w dniu 28 maja 2023 roku.