Nie tylko do poduszki – Agata szaleje na kółkach

Nie tylko do poduszki – Agata szaleje na kółkach

Reklamy

„AGATA SZALEJE NA KÓŁKACH ” czyli premiera pierwszej (bezpłatnej)książki dla dzieci o niepełnosprawności.
To opowieść Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, po polsku i ukraińsku, dająca inspirację i nadzieję, że osoba na wózku i nie tylko może żyć pełnią życia, być aktywna, mieć pasję, rodzinę, przyjaciół i realizować marzenia.

Ta niewielka, ponad 60 stronicowa książeczka dla dzieci, jest naprawdę czymś wyjątkowym.

Jej recenzentem  jest dziś ktoś, kto z własnego doświadczenia wie czym jest niepełnosprawność –
senator Jan Filip Libicki. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce i od najmłodszych lat zmuszony jest poruszać się na wózku inwalidzkim. Ma 51lat.(Niepełnosprawność jednak nie powstrzymuje go przed rozwijaniem politycznej kariery. Jest jednym z najbardziej aktywnych wielkopolskich polityków)

📖
„Książka niezwykle różnorodna, tak jak różnorodne jest życie pani Agaty. Przystępnym językiem pokazuje, czym jest dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko edukacja, pasje sportowe, stawianie sobie na pozór nierealnych celów, ale czym jest także miłość czy założenie rodziny.
W środę, 6 października, miałem zaszczyt uczestniczyć w promocji książki: „Agata szaleje na kółkach”.
To wspólne dzieło Agaty Roczniak – prezeski fundacji Diversum, Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby oraz Andrzeja Tylkowskiego, powstałe pod życzliwym patronatem fundacji banku BNP Paribas, w którego siedzibie odbyło się to spotkanie.

Pani Agata, piękna kobieta, poruszająca się na wózku inwalidzkim, jest główną bohaterką tej książki, opisaną barwne i pewnie przyciągającym młodego czytelnika językiem przez panią Małgorzatę, ilustrowaną ciepłymi rysunkami pana Andrzeja.
Książka ta ma na celu – na przykładzie życia pani Agaty właśnie – oswajać młodego czytelnika z niepełnosprawnością i różnorodnością. Taki jest cel fundacji Diversum i to popycha jej prezeskę do trudnej do ogarnięcia aktywności.

Osobiście widzę trzy główne zalety tej publikacji, choć pierwszą zaletę jedynie wyczuwam.
Mam bowiem bardzo mały kontakt z młodymi ludźmi i tu tylko intuicyjnie wydaje mi się, iż język książki dobrze trafia do bardzo młodego czytelnika właśnie.
Drugą i trzecią zaletę książki mogę już opisać z własnego doświadczenia.
Po pierwsze, stanowi ona istotną pomoc w niewiarygodnej aktywności pani Agaty w oswajaniu dzieci z niepełnosprawnością. Dziesiątki spotkań z dziećmi, które odbyła tłumacząc czym jest niepełnosprawność – co znajdują odbicie w treści dzieła – czynią z niego niezastąpioną pomoc w tych spotkaniach. Coś, co materialnie pozostaje dzieciom na stałe, po zniknięciu pięknej i charyzmatycznej pani Agaty.
I wreszcie kwestia trzecia. To książka niezwykle różnorodna, tak jak różnorodne jest życie pani Agaty. Przystępnym językiem pokazuje, czym jest dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko edukacja, pasje sportowe, stawianie sobie na pozór nierealnych celów, ale czym jest także miłość czy założenie rodziny.

To wszystko sprawia, że po jej przeczytaniu, młody człowiek z pewnością zmienia perspektywę patrzenia na osoby z niepełnosprawnością, z którymi przyszło lub przyjdzie mu się stykać, o 180°!

Polecam tę książkę każdemu, kto chce pokazać najmłodszym, kim jest osoba z niepełnosprawnością i jak wygląda jej świat.
Dodatkowym jej atutem jest jej wersja w języku ukraińskim.
To już jest naprawdę coś niesamowitego!

Książkę „Agata szaleje na kółkach” powinien przeczytać każdy, kto chce mówić innym o niepełnosprawności.
Pani Agato! Gorące brawa! ”                                                                  

Jan Filip Libicki

Książka”Agata szaleje na kółkach” została objęta Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Wrocławia. Wydawcą jest Fundacja Divesrum.

Książka jest bezpłatna!

A pierwszy nakład trafi do przedszkoli i dzieci uczestniczących w warsztatach Fundacji, w tym także do dzieci z Ukrainy nieznających języka polskiego.