Mamy twórczynię ludową…

Mamy twórczynię ludową…

Reklamy

Z radością informujemy, że decyzją Sekcji Sztuki Ludowej Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Siedzibą w Lublinie do członków w/w stowarzyszenia w dziedzinie haftu pałuckiego, została przyjęta Maria Tomczak z Rudnicza gm. Wągrowiec.
Maria Tomczak zamieszkała w miejscowości Rudnicze, w gminie Wągrowiec w powiecie wągrowieckim, od dziewięciu lat związana jest z Kołem Hafciarskim działającym przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Naukę haftu pałuckiego rozpoczęła w 2013 roku podczas Warsztatów twórczości ludowej Pałuk – haft pałucki, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej  w Wągrowcu, które prowadziła pani Krystyna Ługiewicz, członkini STL-u Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, od wielu lat promująca i nauczająca w/w rękodzieła.
Twórczyni z Rudnicza jest autorką wielu prac zawierających kompozycję haftu pałuckiego. Wśród nich są m.in.: damskie pałuckie stroje ludowe z elementami haftowanymi (koszula, kryza, halki biała i czerwona, czepiec), męskie pałuckie stroje ludowe, przedmioty użytkowe: torby, obrusy, serwety i bieżniki, woreczki do przechowywania ziół, poszewki do poduszek, fartuchy.
Należy podkreślić, że prace Marii Tomczak wyróżniają się wyjątkowymi kompozycjami, składającymi się ze starannie dobranych motywów. Na szczególną uwagę zasługują tiulowe czepce, których wykonanie wymaga szczególnych zdolności rękodzielniczych oraz znajomości komponowania haftu. Posiada ona  wyjątkową umiejętność tworzenia własnych aranżacji i kompozycji, opartych o dawne wzory pałuckie. W pracach Marii Tomczak można dostrzec nie tylko indywidualne cechy jej własnych kompozycji, ale również wyjątkową dbałość o technikę i estetykę wykonania.
Hafty Marii Tomczak znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, z którym od lat współpracuje jako członkini koła hafciarskiego działającego przy tej instytucji kultury.
Na szczególną uwagę zasługuje aktywność Pani Marii Tomczak w zakresie promocji haftu pałuckiego oraz szeroko rozumianej kultury ludowej Pałuk. Jej współpraca z lokalnym samorządem Gminy Wągrowiec, stowarzyszeniami działającymi na rzecz promocji kultury ludowej (Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7Ryb”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu, Fundacja Rekonkwista, Koło Gospodyń w Kobylcu, Gmina Wągrowiec) zaowocowała wiedzą wśród wielu osób na temat haftu pałuckiego. Wiele prac hafciarki zostało przekazanych w formie podarunków gościom przybywającym do Gminy Wągrowiec w ramach delegacji z Polski i z zagranicy.
Maria Tomczak bierze udział w cyklicznych imprezach lokalnych organizowanych na terenie Wągrowiec, Powiatu Wągrowieckiego, czy Gminy Wągrowiec (dożynki, Jarmark cysterski, Festyn cysterski). Jako hafciarka jest zapraszana do organizacji stoisk podczas Festynu archeologicznego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, czy Jarmarku w Szamotułach. Od 2015 roku jest coroczną laureatką najstarszego w Polsce konkursu ludowego organizowanego przez Szubiński Dom kultury w Szubinie. pt. Sztuka ludowa Pałuk. Bierze udział w warsztatach promujących haft pałucki m.in. w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, Muzeum Etnograficznym w Poznaniu.
Na zlecenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie prowadziła zajęcia z dziedziny haftu pałuckiego, zachęcając tym samym młodzież i osoby dorosłe do promocji tego wyjątkowego rękodzieła.
Serdecznie gratulujemy (W.G.)
Gmina Wągrowiec