Nauczycielka, poetka, artystka ludowa, propagatorka zdrowego trybu życia i lokalna patriotka.
WIESŁAWA PYRCZ z d. DYBICH , pochodzi ze Srebrnej Góry w gm. Wapno była gościem
Biblioteki Szkolnej w Zespół Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku.
Marola Kominiarek wspólnie z aktywem bibliotecznym Karoliną Hekiert, Lenką Rakocy oraz Natalia Bednarek i Amelia Woźniak zorganizowały spotkanie autorskie.
Z pisarką spotkały się
dla dzieci klas 1 – 3 Szkoły Podstawowej w Damasławku.
Dziewczyny sprawiły naszej artystce miłą niespodziankę, bowiem powitały Panią Wiesię recytacją jej wierszy.
Wiesława Pyrcz
sakończyła Szkołę Rolniczą w Gołańczy. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego).
Mieszka w Dolaszewie w gminie Szydłowo, pow. pilski.
Przez większą część pracy zawodowej Wiesława Pyrcz związana była z Zespołem Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance, gdzie pracowała jako nauczyciel bibliotekarz.
Oprócz pracy w bibliotece zajmowała się promocją zdrowia dzieci i młodzieży. Ukończyła także Szkołę Animatorów Edukacji Ekologicznej – Natura 2000.
A zdobytą tam wiedzę wykorzystuje podczas spotkań z dziećmi. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich ,,Nasze Dolaszewo”, jestem członkiem Rady Sołeckiej w Dolaszewie oraz Lokalnej Grupy działania Krajna nad Notecią – udzielając się w tych organizacjach bardzo aktywnie.
Pani Wiesia pisze wiersze edukacyjne o zdrowiu i przyrodzie. Przedstawiając je w bardzo przystępny sposób, bowiem Inspiracje do ich pisania czerpie właśnie z pracy z dziećmi, a także własnych obserwacji przyrody.
Do tej pory autorstwa Wiesławy Pyrcz ukazały się książki zatytułowane – ,, Recepta na zdrowie”, ,, Wiersze, które uczą przyrody”, a także te ulubione szczególnie przez maluchy
,,O misiach i o niedźwiadkach” oraz ,,Urodziny biedronki i inne wiersze o przyrodzie”.
Atutem tych publikacji jest to, iż przyrodę opisuje językiem poezji, dzięki czemu jest nie tylko piękna, ale łatwa i przyjemna w odbiorze.
Zawarte w wierszach informacje nadają książkom charakter edukacyjny, a całości dopełniają ilustracje , które ułatwiają dzieciom poznanie otaczającej je przyrody i zaprzyjaźnienie się z nią.
„Obecnie, jako emerytowana nauczycielka spotykam się z dziećmi w przedszkolach, szkołach, bibliotekach i świetlicach. Czytam i wyświetlam im swoje książki, pokazując oryginalne ilustracje oraz opowiadam , jak powstały.”- wyjaśnia Pani Wiesia.
Książki wydaje we własnym wydawnictwie Pliszka.
Oprócz pisania wierszy
zajmuje się rękodziełem.
Wykonuje cudowne, jak żywe kwiaty z bibuły oraz wycinanki. Popatrzcie na zdjęcia poniżej.
Placówki oświaty i kultury, które są zainteresowane twórczością pochodzącej ze Srebrnej Góry artystki, poetki zapraszamy do współpracy.
fot. Anka Borczykowska i Mariola Kominiarek